e-refraktometry.pl

Przenośny Refrakto-Polarymetr

27.11.2014 08:41

Polartymetr zawsze był urządzeniem dużym i wymagającym od użytkownika wiedzy, dokładności i cierpliwości. Przygotowanie do analizy oraz czyszczenie kuwet polarymetrycznych zajmowało dużo, dużo więcej czasu niż sam pomiar. A co, gdy nie jesteśmy wprawnymi analitykami, nie mamy tego czasu albo co gorsza środków finansowych na zakup drogiego sprzętu? Proszę Państwa, oto RePo-1.

 

Hybrydowy refraktometr i polarymetr ... niemal kieszonkowy

RePo-1 jest naprawdę mały i lekki. Zasilany 4 bateriami AAA, stanowi mobilne laboratorium obsługiwane jednym przyciskiem: START. Jest bardzo estetyczny i od razu zdobywa przychylność użytkownika. Kalibracja obu torów pomiarowych odbywa się automatycznie za pomocą wody destylowanej. W przypadku pomiarów rutynowych możemy wykorzystać wbudowany alarm przekroczenia zadanych wartości progowych. Zielony wskaźnik LED wskazuje na pomiar zgodny z oczekiwaniami zaś czerwony na przekroczenie zadanej wartości. Prościej się nie da.

Właśnie takie było założenie firmy ATAGO: prosty, kompaktowy i łatwy w użytkowaniu instrument pomiarowy łączący w sobie refraktometr i polarymetr. Jak zwykle, Japończycy znakomicie wywiazali się z tego zadania i wprowadzili na rynek zupełnie nową klasę urządzeń hybrydowych.

 

 

Zacznijmy od części refraktometrycznej

Do wygody użytkowania cyfrowego refraktometru kieszonkowego nie trzeba nikogo przekonywać. Szybki pomiar, automatyczna kompensacja temperatury, automatyczna kalibracja na wodzie destylowanej, niezależność od zewnętrznego źródła światła. RePo-1 ma oczywiście wszystkie te funkcje, a przy tym bardzo szeroki zakres pomiarowy: od 0 do 85%Brix. Wyświetla wynik w skali %Brix wraz z temperaturą pomiaru.

 

 

Polarymetr

To zdecydowanie najciekawsza część urządzenia. Do pomiarów polarymetrycznych wykorzystuje się to samo gniazdo pomiarowe co do pomiarów refraktometrycznych. Co to znaczy? Mierzymy zawsze dokładnie tę samą próbkę, więc unikamy błędów związanych z jej przenoszeniem do innego urządzenia. Dodatkowo nie ma potrzeby stosowania rurek refraktometrycznych, czy kuwet. Wszystko jest kompaktowe, łatwe do utrzymania w czystości i banalnie proste w użytkowaniu.

Długość drogi optycznej wynosi 20mm, dzięki czemu możliwy jest pomiar mediów o niskiej przejrzystości (przy długości światła 589nm). Bezwzględny zakres pomiarowy 5.00° do +5.00° może wydawać się na pierwszy rzut oka wąski, ale należy pamiętać, że większość badanych mediów nie wykaże większego kąta skręcalności na odcinku 20mm. Tak naprawdę podczas naszych testów urządzenie bez problemu mierzyło wartości do 5.95° (ATAGO zawsze pozostawia sobie spory margines). W skali ISS urządzenie jest pełnozakresowe: od -130 do +130Z.

Reasumując, mamy do dyspozycji skale: kąta skręcalności, ISS, ISS z kompensacją temperatury, czystości optycznej, właściwej skręcalności optycznej, stężenia. Pomiar polarymetryczny jest realizowany łącznie z refraktometrycznym, całość zajmuje do 12 sek.

 

 

Dwa w jednym, a może cztery?

Cała grupa analiz wymaga symultanicznego wykonania pomiarów indeksu refrakcji i kąta skręcalności, a następnie wyliczenia na podstawie tych dwóch wyników wartości pochodnej. Sztandarowym przykładem jest oznaczanie czystości optycznej sacharozy. Jest to  procentowa ilość sacharozy odniesiona do całkowitej ilości rozpuszczonych w roztworze substancji.

Purity =  (POL/Brix) * 100%

W liczniku mamy wartość mierzoną przez polarymetr, w mianowniku przez refraktometr. Do tej analizy należałoby mieć zatem dwa urządzenia, bardzo jednorodną próbę gwarantującą, iż do obu urządzeń zadamy próbkę o tych samych własnościach. Po analizach należałoby wyliczyć wynik (oops, można sie czasem pomylić), a na koniec starannie wyczyścić zarówno refraktometr jak i polarymetr (i znów żmudne czyszczenie rurki polarymetrycznej).

Do RePo-1 próbkę nakładamy tylko raz. By wykonać pomiar naciskamy jeden przycisk. Po 12 sekundach mamy zrealizowane oba pomiary i wyliczone wszystkie wartości natywne i pochodne.

 

 

Posumowanie

RePo-1 zdecydowania da się lubić. Nie apiruje on do grona ultraprecyzyjnych polarymetrów laboratoryjnych jak SAC-i czy POL-1/2, ale swoim pojawieniem się przewartościował dotychczasowy porzadek na rynku. A za co my lubimy?

► Mobilność i niezależność od zasilania (4 baterie AAA)
► Jednoczesny pomiar indeksu refrakcji i kąta skręcalności (na tej samej próbce)
► Brak konieczności stosowania kuwet polarymetrycznych
► Automatyczne wyliczanie wartości pochodnych, w tym czystości substancji
► Bardzo szybki pomiar: do 16 sek
► Wysoka niezawodność (brak części ruchomych)
► Bardzo atrakcyjna cena

 

 

 

 

Informacje techniczne i handlowe:
Conbest Sp. z o.o.
30-451 Kraków
ul. Wadowicka 12
tel: 12 261 95 00
wyślij wiadomość

 Zobacz w naszym katalogu Refrakto-Polarymetr RePo-1

 

 

Chcesz otrzmywać informacje o nowych produktach i poradach technicznych?
Zapisz sie do jednego z naszych newsletterów tematycznych

 

 

Opublikowane w kategorii: ▒ Recenzje i opinie
Autor:

Jan Iwanicki