e-refraktometry.pl

Pomiar jakości siary

12.11.2018 12:41

Pozyskiwanie wysokiej jakości siary jest bardzo ważne dla zdrowia świeżonarodzonych cieląt. Oczywiście, przez lata kolostrometr był niezwykle przydatnym przyrządem do oceny jakości colostrum. Obecnie pojawiają się jednak nowe urządzenia.

 

Polarymetry

 

Refraktometry ATAGO są droższe od kolostrometrów ale nie aż tak drogie by ich cena była zaporowa dla dużych gospodarstw i przychodni weterynaryjnych.  Doskonałe studium przydatności refraktometrów do tych celów przedstawiono w https://www.journalofdairyscience.org/article/S0022-0302(14)00801-7/pdf

Urządzeniem, które osobiście polecamy jest refraktometr PAL-1 o zakresie od 0 do 53%Brix. Z dużym zapasem pokrywa wymagany przedział pomiarowy. Czytelny, podświetlany LCD, kompensacja temperatury, możliwość mycia pod bieżącą wodą i wytrzymałość na trudne warunki pracy, to najważniejsze cechy refraktometrów ATAGO. Automatyka pomiaru sprowadza obsługę do naciśnięcia przycisku START i odczekania 3 sekund na wynik.

Cennym dodatkiem jest pamięć 100 pomiarów i możliwość ich przenoszenia na urządzenia mobilne (komunikacja zbliżeniowa NFC). Daje to możliwość błyskawicznego sprawdzania zmian wartości colostrum w czasie kluczowych, pierwszych godzin karmienia. Aplikacja na telefon pozwala nie tylko na archiwizację wyników, ale też na ich błyskawiczne przeliczanie. Bez problemu można np. zdefiniować własną skalę Ig(mg/ml). Wystarczy przyłożyć telefon do refraktometru by uzyskać przeliczony wynik.

Co ciekawe, refraktometr PAL-1 jest w pełni uniersalnym urządzeniem, które można używać do kontroli np. stopnia dojrzałości płodów rolnych (warzyw, owoców).

 

W naszym katalogu: refraktometr PAL-1

 

 

Opublikowane w kategorii: ▒ Praca z refraktometrem
Autor:

Jan Iwanicki