e-refraktometry.pl

Badanie ciężaru właściwego moczu psów i kotów refraktometrem

26.06.2016 09:02

Badanie moczu psów i kotów jest jednym z częściej wykonywanych badań weterynaryjnych. Podstawowe badanie moczu opiera się na pomiarze jego ciężaru właściwego i pozwala lekarzowi ocenić funkcjonowanie nerek, dróg moczowych oraz pęcherza. Jest niedrogie, bezbolesne, łatwe do wykonania dla lekarza. Z uwagi na prostotę, często wykonywane jest równolegle z kontrolnym badaniem krwi.

 

PAL-DOG+CATCiężar właściwy moczu psów i kotów - normy

Ciężar właściwy moczu (gęstość względna) - u psa ciężar właściwy powinien wynosić 1.016-1.045, a u kota 1.025-1.060. Przekroczenie wyników może świadczyć o odwodnieniu, ostrym zapaleniu nerek, cukrzycy, krwotokach wewnętrznych lub zewnętrznych. Zbyt niska wartość ciężarku właściwego moczu może wskazywać na zwyrodnienie nerek, chorobę Cushinga (hiperadrenokrtycyzm), moczówkę lub przewlekłe zapalenie nerek.

 

Jak pobrać próbkę moczu u psa i kota?

Pewnych problemów może nastręczać pobór próbki moczu. O ile w przypadku psów jej pobranie nie jest zbyt kłopotliwe, o tyle z kotami wymagana jest większa doza cierpliwości. Najprościej jest dokładnie wymyć i zdezynfekować kuwetę i pozostawić pustą w nadziei, iż kot sie do niej załatwi. Większość kotów jednak niechętnie korzysta z kuwety pozbawionej żwirku, można wtedy skorzystać ze specjalnych żwirków do pobierania moczu. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, gdyż wprowadzają one dodatkowe zanieczyszczenia do próbki. Niezależnie od metody, uzyskaną próbkę należy szybko dostarczyć do analizy, najlepiej w małej torbie termicznej z lodem.
Optymalną metodą jest pobór próbki moczu poprzez masowanie pęcherza w gabinecie weterynaryjnym. Wymaga to nieco praktyki i współpracy ze strony zwierzęcia. Materiał o najwyższej jakości (niemniej kosztem bólu i urazowości) można pozyskać poprzez nakłucie pęcherza przez ścianę jamy brzusznej. Tak uzyskana próbka pozwala również na wykonanie posiewu moczu.

 

 

Jak mierzyć mocz refraktometremPraca z refraktometrem weterynaryjnym PAL-DOG+CAT

Pracę z refraktometrem powinniśmy zacząć od jego kalibracji, którą wystarczy wykonać raz dziennie. Proces jest automatyczny i sprowadza się do nałożenia na pryzmat kilku kropel wody destylowanej i naciśnięciu przycisku ZERO. Całość zajmuje ok. 3 sek.

Właściwy pomiar jest równie prosty i szybki. Nakładamy na pryzmat próbkę moczu, wybieramy skalę pomiarową (mocz psów lub mocz kotów) i naciskamy przycisk START. Wynik pojawia sie niemal natychmiast. Jeżeli wybraliśmy złą skalę, nie ma problemu, możemy ją w dowolnej chwili przełączyć.

Po pomiarze próbkę możemy spłukać bieżącą wodą, zaś pryzmat zdezynfekować. Gniazdo pryzmatu wykonano ze stali nierdzewnej SUS. Nie ma więc obaw że dojdzie do korozji na skutek kontaktu z zawartymi w moczu związkami amonowymi.

 

 

 

Automatyczna kompensacja temperatury

Cyfrowe przetwarzanie sygnału w refraktometrze PAL-DOG+CAT pozwala na automatyczną kompensację temperatury pomiaru. Trzeba mieć świadomość, że temperatura pomiaru silnie wpływa wynik i brak kompensacji czyni go bezużytecznym. Zwykłe refraktometry lunetkowe cechowane są na temp. 20°C. Pomiar wykonywany w innej temperaturze będzie obarczony poważnym błędem. Automatyczna kompensacja temperatury (ATC) jest więc często niedocenianą funkcją refraktometrów cyfrowych PAL-DOG+CAT. Działa precyzyjnie w zakresie od 10 do 35°C.

 

 

Przenośny i na każdą kieszeń  

Pomimo zaawansowanych funkcji, refraktometr PAL-DOG+CAT jest urządzeniem mobilnym. Może być częścią zestawu terenowego. Bez problemów mieści się kieszeni, ma też uchwyt do zamocowania smyczy. Zasilany jest dwoma bateriami alkalicznymi AAA, które starczają na ok. 11,000 pomiarów. Oczywiście standardem jest funkcja automatycznego wyłączania, podświetlany LCD oraz (uwaga!) funkcja kontroli oświetlenia zewnętrznego. To bardzo ważne.

Obce światło może zafałszować pomiar. Refraktometry ATAGO sprawdzają na bieżąco stopień oświetlenia zewnętrznego, w razie potrzeby wyświetlają odpowiedni komunikat. Wystarczy wtedy osłonić gniazdo dłonią i ponownie nacisnąć START, by już bez problemów dokończyć pomiar i cieszyć się wiarygodnym, precyzyjnym wynikiem.

 

 

 

Parametry

 • pomiar: ciężar właściwy moczu psów i kotów
 • zakres: 1.000 do 1.060 S.G. (psy)
 • zakres: 1.000 do 1.080 S.G. (koty)
 • rozdzielczość: 0.001 S.G.
 • rozdzielczość temperatury: 0.1°C
 • dokładność: ±0.001 S.G.
 • dokładność temperatury: +/- 1.0°C
 • temperatura pomiaru: 10 do 35°C
 • czas pomiaru: 3 sek
 • kalibracja wodą destylowaną lub czystą wodą wodociągową
 • funkcja automatycznej kompensacji temperatury w całym zakresie pomiarowym
 • funkcja ELI ostrzegająca przed zbyt silnym oświetleniem
 • funkcja automatycznego wyłączania
 • komunikaty błędów: przekroczenia temperatury kompensacji, przekroczenia zakresu pomiarowego, niskiej jakości wody użytej do kalibracji
 • minimalna objętość próbki: 0.3ml
 • materiały: gniazdo pomiarowe: stal nierdzewna SUS, obudowa: ABS
 • klasa szczelności: IP65 (można spłukiwać strumieniem bieżącej wody)
 • zasilanie: bateryjne 2 x AAA (ok. 11,000 pomiarów)
 • wymiary, masa: 55 x 31 x 109 mm, 100g
 • w zestawie: refraktometr, 2 baterie AAA, sztywne etui z tworzywa, instrukcja PL

 

 

Zobacz refraktometr weterynaryjny PAL-DOG+CAT w naszym katalogu

 

Chcesz otrzmywać informacje o nowych produktach i poradach technicznych?
Zapisz sie do jednego z naszych newsletterów tematycznych

 

 

Opublikowane w kategorii: ▒ Praca z refraktometrem
Autor:

Jan Iwanicki